BATERIE TRAKCYJNE DZIELIMY NA DWIE GRUPY :
KWASOWE / Tradycyjne oraz ŻELOWE / Bezobsługowe
W OFERCIE POSIADAMY BATERIE DO WIĘKSZOŚCI MASZYN – nie jesteś pewien jaką baterię zamontować do swojej maszyny? – dzwoń! udzielimy informacji i zaproponujemy najkorzystniejsze rozwiązanie, CENY KONKURENCYJNE, krótkie terminy realizacji.
BATERIA KWASOWA inaczej Akumulator kwasowo-ołowiowy – rodzaj akumulatora elektrycznego, opartego na ogniwach galwanicznych zbudowanych z elektrody ołowiowej, elektrody z tlenku ołowiu(IV) (PbO2) oraz ok. 37% roztworu wodnego kwasu siarkowego, spełniającego funkcję elektrolitu.
Każde ogniwo składa się z:
- anody wykonanej z metalicznego ołowiu: (−) w trakcie poboru prądu i (+) w trakcie ładowania
- katody wykonanej z PbO2: (+) w trakcie poboru prądu i (−) w trakcie ładowania
- elektrolitu, którym jest ~37% wodny roztwór kwasu siarkowego z rozmaitymi dodatkami
Pojemność akumulatorów ołowiowych podaje się w amperogodzinach (Ah). Pojemność zależy od sposobu rozładowywania, dlatego wprowadzono pojęcie pojemności 10-godzinnej. Dla przykładu, aby rozładować w ciągu 10 godzin akumulator 40 Ah, należy czerpać z niego prąd o natężeniu 4 A. Niektórzy producenci stosują inne pojęcia pojemności akumulatora, np. pojemność 5-godzinną (5HR) lub 20-godzinną (20HR).W ujemnych temperaturach pojemność maleje. Przy dużych mrozach w rozładowanym akumulatorze może dojść do zamarznięcia elektrolitu, doprowadzając do jego uszkodzenia.Wadą akumulatorów ołowiowych jest ryzyko wycieku z nich kwasu siarkowego oraz parowanie wody powodujące zbyt duże jego stężenie w elektrolicie i konieczność okresowego uzupełniania. Oba problemy rozwiązuje się stosując np. bardzo szczelne, nierozbieralne obudowy.
BATERIA ŻELOWA inaczej Akumulator żelowy – rodzaj akumulatora kwasowo-ołowiowego, z żelowym elektrolitem. Kwas siarkowy po wymieszaniu z krzemionką tworzy masę o konsystencji żelu.
- nie wymagają one stawiania ich w pozycji pionowej (w przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów),
- nie trzeba uzupełniać elektrolitu, (żel nie paruje, dlatego często nazywa się je bezobsługowymi, choć do tej grupy należą także inne typy akumulatorów),
- nie ma wycieków elektrolitu (oraz wynikającej z tego korozji),
- większa odporność na ekstremalne temperatury, uderzenia i wibracje
Akumulatory żelowe stosuje się zarówno do pracy w reżimie cyklicznym (akumulatory małej i średniej pojemności do mobilnej elektroniki), trakcyjnym (wózki golfowe, inwalidzkie, maszyny czyszczące, wózki widłowe) oraz zastosowania stacjonarne (akumulatorownie, UPS’y), sprzężonym z instalacjami solarnymi. Wadą akumulatorów żelowych w stosunku do AGM są relatywnie mniejsze moce podczas rozładowania dużymi prądami powyżej C/3.
-info:. wikipedia.org